W jaki sposób zarabiać na blogu?

Prowadzenie własnego bloga to coraz popularniejszy sposób na zarabianie pieniędzy. W zależności od rodzaju bloga, zarobek ten jak i jego konkretny rodzaj mogą się znacząco różnić. Zastanówmy się więc, w jaki sposób można zarobić na blogu?

W jakim celu prowadzimy blogi?

Blogi są prowadzone w różnych celach. Może to być hobby, albo blog firmowy. Kiedy jednak hobbystyczne zajęcie zyskuje tysiące odwiedzających i czytających osób można już na poważnie się zastanowić, czy jest możliwy na nim jakiś zarobek. W każdym razie, na samym początku bardzo ważną kwestią jest zastanowienie się, co chcemy reklamować.

Jest to wręcz podstawa prawidłowych decyzji, gdyż najpierw musimy zdobyć dużą liczbę odwiedzających (unikatowych użytkowników) a od samego początku prowadzenia bloga musimy zyskać ich zaufanie. Najważniejsze więc, aby przeprowadzane przez nas wpisy były w pełni profesjonalne, tzn. powinniśmy pisać o czymś na czym się znamy i co jest naszą prawdziwą pasją. Jeśli powyższe warunki będą już spełnione można zastanowić się nad jednym z kilku sposobów zarobienia jakiejś kwoty pieniędzy.

W jaki sposób zacząć zarabiać?

Najłatwiejszym sposobem jest umieszczenie na blogu banera reklamowego. Najpopularniejszy w tej kwestii jest obecnie Google AdSense, ale istnieją też inne serwisy umożliwiające wyświetlanie reklam na stronie www. Umieszczając baner w widocznym miejscu, damy szansę naszym użytkownikom na kliknięcie w niego. Za jedno klikniecie otrzymamy kilka –kilkanaście groszy, więc aby dochód był widoczny, będziemy potrzebować kilkudziesięciu tysięcy unikalnych użytkowników miesięcznie.

Sposobem, który nie wymaga od nas tak dużej liczby użytkowników jest współpraca z markami. Zostajemy wtedy influencerami, którzy w pośredni lub bezpośredni sposób polecają produkty lub usługi danej marki. Tutaj bardzo ważne jest, aby bloger reklamował branżę, z którą jest kojarzony przez swoich czytelników. Kwoty, które zarobi mogą być oczywiście bardzo różne i zależą od wielu czynników.

Kolejnym, aczkolwiek nieco podobnym sposobem jest tzw. afiliacja. Polega ona także na polecaniu produktów konkretnej marki. Jednak tutaj, aby zarobić, użytkownik musi kliknąć na link przekierowujący go do internetowego sklepu, gdzie może dokonać jego zakupu. Trzeba się więc zastanowić czy branża, o której piszemy daje możliwości takich zakupów. W przeciwnym razie afiliacja nie bardzo ma sens.

Kolejnym bezpośrednim sposobem zarobku może być sprzedaż własnych produktów wśród użytkowników. Tutaj z kolei trzeba zrobić dobre rozeznanie ich oczekiwań i potrzeb. Można to zrobić np. w formie sondy na stronie. Duża popularność bloga niekoniecznie jednak musi się przełożyć na wysoką sprzedaż własnych produktów.

Blog może stać się także świetnym narzędziem, które w pośredni sposób będzie wpływało na sprzedaż. Przykładem może tu być blog na stronie firmowej, który może w ciekawy sposób opisywać konkretne produkty i wpływać na pozycjonowanie strony.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *